Вакцинація — найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань.
Нижче подано коротку інформацію на поширені питання про щеплення.
1. Альтернатив вакцинації немає
Вакцинація потрібна для захисту організму дітей та дорослих. Вакцинація захищає людину від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби й ускладненням — у випадку інфікування. Загартовування, добре харчування важливі для здоров’я , але, на жаль, вони не захищають від інфекційних хвороб - ніщо не зможе захистити дітей та дорослих від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію.
2. Сучасний календар профілактичних щеплень, затв. наказом МОЗ України №551 від 11.08.2014 р. розписаний від перших годин життя малюка і включає профілактичні щеплення від 10 інфекцій з метою запобігання захворювання на туберкульоз, гепатит В, дифтерію, кашлюк, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит (свинку), краснуху, гемофільну інфекцію. Дорослим щеплення проти дифтерії та правця продовжуються через кожні 10 років їх життя.
Щеплення проти цих захворювань проводяться безоплатно.
Екстрена вакцинація проти сказу є вакцинацією за життєвими показами (сказ не лікується) і не має протипоказів. У випадку укусу або ослинення твариною з невідомим вакцинальним статусом обов’язково починайте курс щеплень від сказу. Вакцину від сказу забезпечує держава; також вона доступна в аптечній мережі та приватних медичних закладах.
Чи можна зробити дитині щеплення від інфекцій, які не входять в Україні до переліку 10-ти обов’язкових?
Якщо вакцина проти інфекції, від якої ви хочете захистити дитину, зареєстрована в Україні і є в продажі, її можна купити і зробити щеплення дитині у поліклініці чи приватній клініці.
3. Вакцинація на рівні 95% створює бар'єр для інфекції у країні.
Якщо 95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не пошириться територією країни, навіть якщо буде завезене з іншої держави. Такий імунітет називається „колективним”. Колективний імунітет захищає дітей, котрим не можна проводити вакцинацію через постійні чи тимчасові протипоказання. Колективний імунітет може бути сформовано лише в результаті охоплення вакцинацією понад 95% населення.
4. Вакцинуватися від інфекції краще, ніж перехворіти й отримати імунітет
Захворювання, проти яких проводиться вакцинація, можуть призвести до ускладнень, інвалідності та смерті. Слід враховувати, що імунітет проти інфекційних захворювань на все життя гарантований після перенесення лише деяких хвороб, наприклад, кору, паротиту, краснухи. Але ці захворювання можуть викликати ускладнення. Чи варто ризикувати?
5. Україна закуповує лише прекваліфіковані ВООЗ вакцини
Усі вакцини, що використовуються в Україні, давно і широко застосовуються у світі. Профіль їхньої безпеки й ефективності підтверджений масштабним досвідом застосування в інших країнах.