1. Ваша дитина співчуває іншим і проявляє доброту до інших дітей? Це добрий знак: із цієї маленької людини може вирости великий лідер. Також зверніть увагу, чи дитина охоче спілкується з людьми в новій обстановці. Співпереживання й соціальна компетентність — надзвичайно цінні лідерські якості.
2. Діти з лідерською жилкою беруть на себе відповідальність: залюбки виступлять головним координатором шкільного проєкту, стануть ведучим шкільного радіо, боротимуться за посаду президента шкільного самоврядування. Вони впевнені у собі. Можливо, навіть дещо самовпевнені.
3. Діти-лідери — гнучкі. Вміння пристосовуватися до різних життєвих ситуацій — важлива лідерська ознака. Якщо дитина вміє адаптуватися до різних умов та не боїться демонструвати свої сильні сторони в різних компаніях — у вас у родині зростає пластичний і сильний лідер. Окрім того, вміння бути зібраним у стресових ситуаціях — ще одна характеристика лідерського потенціалу.
4. Діти-лідери — трішечки хитрюги, можуть зманіпулювати іншими. Часто — несвідомо. Вони вміють так поводитися з однолітками, що ті охоче діляться своїми іграшками, гаджетами та смаколиками і граються саме в ті ігри, в яких зацікавлена дитина-лідер.
5. У цих дітей дуже багато енергії. Вони сміливі й активні. Їм цікаво все, і вони запитуватимуть дорослих про найдрібніші деталі об’єкта свого інтересу. До речі, самостійно починати розмову вони теж не бояться.
6. Дитина-лідер не вимагатиме бажане через крики й тим паче істерики. Як і не намагатиметься «вказати місце» своїм одноліткам. Навпаки, лідери вміло привертають інтерес оточення до себе, спокійно аргументують бажання. Вони можуть придумати гру й запросити до неї інших.
7. Вас дратує, що дитина часто змінює хобі? Навпаки, маєте цьому радіти. Діти, які готові часто пробувати нові заняття — на шляху до того, щоб стати в житті помітними суспільству лідерами. Чому? Вони готові ризикувати, підлаштовуються під нові умови та полюбляють виклики. Тож дозволяйте чаду розважитись, змінивши футбольну секцію на брейкданс, а гурток чирлідингу на клас скрипки.
8. Чи вміє ваша дитина починати й завершувати повсякденні справи, не кидаючи їх на півдорозі? А як щодо виконання довгострокових шкільних проєктів? І щоб без допомоги й нагадувань дорослих. Якщо відповідь ствердна — малоймовірно, що у вашої дитини в майбутньому виникатимуть проблеми з постановкою й досягненням цілей. А це дуже важливо для лідерських ролей у соціальному житті.
9. Здатність приймати рішення на основі інтуїції та дотримуватися вибору — яскрава ознака лідерських вмінь. Лишень згадайте, скільки світових лідерів (і мільярдерів) досягли успіху завдяки тому, що довірились інстинктам та інвестували в себе.
10. Діти-лідери не чекають, що над ними весь час стоятиме хтось із дорослих та розважатиме. Завжди знайдуть, чим себе зайняти, і придумають активності. Та й залишити їх вдома самих батькам не страшно — вони знають, як впоратись із більшістю домашніх справ.
11. Ви можете розпізнати дитину-лідера за тим, що вона аналізує поведінку однолітків у різних ситуаціях і ділиться своїми спостереженнями. Такі діти грамотно планують свій день. Прораховують можливий розвиток подій. Роздумують, що зміниться для них особисто після того чи того вчинку.